1769670000
1769670000
1769670000
1769670000
1769670000
1769670000

Forbrugervalg på vej: Nu kan du stille op til bestyrelsen i Herning Vand

21. januar 2026

Af journalist Bo Lundgaard, bragt i Herning Folkeblad den 21. januar, 2026

Herning Vand opfordrer kandidater til at melde sig, hvis man gerne vil være repræsentant for forbrugerne i vandselskabets bestyrelse

Så er det nu, du kan stille op som kandidat til en af de to pladser som forbrugervalgte repræsentanter i Herning Vands bestyrelser.

Herning Vand opfordrer personer over 18 år til at melde sig som kandidater til valget af forbrugere til vandselskabets bestyrelse med opstillingsfrist 6. februar 2026.
Kandidater skal skaffe 10 stillere, der skal være kunder i Herning Vand, og registrere sig online; valget foregår fra 2. til 15. marts 2026.
Bestyrelsesposter er lønnede; Herning Byråd har allerede udpeget tre repræsentanter, og Peter Nowack genopstiller, mens Lise Nielsen stopper.

Sådan lyder meldingen i en pressemeddelelse fra Herning Vand, som netop har sat gang i en opstillingsperiode, hvor man opfordrer personer over 18 år til at melde sig som kandidater.

Opstillingsperioden løber til og med fredag 6. februar klokken 23.59.

Opstillingsportal

Selve valget til bestyrelsen foregår fra 2. til 15. marts 2026.

Forinden skal kandidaterne skaffe 10 stillere – altså 10 fysiske personer, der vil anbefale de pågældende. Stillerne skal alle være kunder i Herning Vand.

Registreringen som kandidat foregår på Herning Vands hjemmeside, hvor man skal oprette sig på en opstillingsportal. Navnene på de opstillede kandidater offentliggøres 23. februar, hvorefter valgkampen kan gå i gang.

Selve arbejdet i bestyrelsen handler om strategi, økonom og drift.

»Rent drikkevand i hanen og et velfungerende spillevandssystem er noget, de fleste i Herning Kommune tager som en selvfølge«, skriver selskabet og tilføjer, at det er lidt anderledes bag kulisserne:

Her »bliver vores vandressourcer presset mere end nogensinde før af forurening, pesticider og et klima med flere skybrud og kraftigere regn«.

Nowack genopstiller

Den nye bestyrelse i Herning Vand skal efter planen tiltræde i forbindelse med Herning Vands generalforsamling 19. maj 2026.

Af de to nuværende forbrugervalgte repræsentanter i bestyrelsen, har Lise Nielsen valgt at stoppe. Derimod genopstiller Peter Nowack, der senest blev valgt i 2022 med 723 ud af 1954 afgivne stemmer.

– Jeg vil gerne fortsætte i bestyrelsen, hvor jeg har engageret mig på flere områder. Jeg er med i bedømmelsesudvalget af det nye vandværk i Løvbakkerne, som vi gerne vil forskønne og bruge til udstillinger og lignende.

– Jeg sidder også i ansættelsesudvalget, hvor vi for nylig fik 54 ansøgninger til posten som ny direktør, siger Peter Nowack – med henvisning til den nye, enstemmigt valgte direktør for Herning Vand, 54-årige Jakob Juhl, der tiltrådte i stillingen 1. januar.

Lise Nielsen oplyser, at hun har takket nej til at genopstille af tidsmangel, fordi hun sidder i to andre bestyrelser.

– Jeg vil gerne anbefale at stemme på Peter Nowack til valget. Han taler forbrugernes sag og gør det godt. Jeg har selv været glad for min periode i bestyrelsen for Herning Vand, hvor der er orden i tingene, siger Lise Nielsen.

Poster er lønnede

Interessen for at blive kandidat er indtil videre så god, at der er tre personer, som er begyndt at skrive på opstillingsportalen.

– Det ruller lige så stille. Vi er også allerede begyndt at få spørgsmål om valget på mail og via Facebook, siger valgansvarlig Pernille Byrgesen, som opfordrer flere til at melde sig, da Herning Vand gerne ser mange kandidater til valget.

– Vi vil gerne have mange engagerede kandidater, fordi det er en fælles opgave at passe på vores vand. Det gælder selvfølgelig også blandt vores kunder, siger hun og fortæller, at stemmeprocenten ved sidste valg var en af de højeste i branchen.

Posterne i Herning Vands otte personer store bestyrelse er lønnede med nye satser, der er vedtaget af Herning Byråd i december 2025: Formanden får 110.000 kroner, næstformanden 35.000 kroner, mens menige medlemmer får 25.000 kroner.

Herning Byråd har udpeget tre af fire repræsentanter fra Herning Kommune – nemlig formand Jens-Bernhard Knudsen (V), næstformand Gorm Hoff Lauridsen (K) og menigt medlem Karlo Bronbjerg (KD) – der alle tiltræder i maj 2026 og skal sidde på posterne frem til maj 2030.

Hertil kommer endnu et medlem fra Herning Kommune, der endnu ikke er udpeget samt to medarbejdervalgte og altså de to medlemmer, der skal vælges af forbrugerne.

Sådan gør du

Kandidater til valget som forbrugerrepræsentanter i bestyrelsen for Herning Vand A/S og Herning Rens A/S skal oprette en profil på selskabets portal, hvor de bliver bedt om følgende:

Et portrætbillede.
En kort beskrivelse af dig, som vises på selve stemmesedlen sammen med dit billede, som vælgerne ser, når de skal afgive deres stemme.
Et eller flere links til hjemmeside og sociale medier, hvor man kan have yderligere valgmateriale.
At finde og registrere mindst 10 fysiske personer (stillere), som er kunder hos Herning Vand, inden opstillingsfristens udløb.