Nyhedsarkiv >Vi lancerer ny strategi – Vand er en forudsætning for al liv på jorden

Nyhed

Vi lancerer ny strategi – Vand er en forudsætning for al liv på jorden

herning vand prikker

9. april 2025

Vi er bevid­ste om, at vi er én af livs­ner­ver­ne i et moder­ne sam­fund.  Vores for­nem­ste opga­ve er der­for at bidra­ge til, at vores kun­der kan leve det gode liv, uden at det sker på bekost­ning af naturen.

Sådan lyder ind­led­ning på vores nye 2025 stra­te­gi. En stra­te­gi, vi efter næsten et års arbej­de, tirs­dag den 1. april kun­ne fejre med fæl­les­mø­de, quiz, oplæg, bob­ler og lagkage.

Strategien sæt­ter bære­dyg­tig­hed i cen­trum og byg­ger på vores 14 års erfa­ring som selv­stæn­dig virk­som­hed og en stærk virk­som­heds­kul­tur, hvor vi har godt styr på vores ker­ne­op­ga­ver. Vi har udvik­let os i takt med tiden, men i dag står vi over for nye og mere kom­plek­se udfor­drin­ger, end da vi blev etab­le­ret i 2010. Klimaforandringerne pres­ser sig på, vand­mil­jø­er­ne er udfor­dre­de, og vores vær­di­ful­de drik­ke­vand kræ­ver øje­blik­ke­lig beskyt­tel­se. Det er udfor­drin­ger og opga­ver, vi både skal og vil tage ansvar for.

Samtidig ønsker vi at støt­te den fort­sat­te udvik­ling i Herning Kommune. Vi skal være et natur­ligt første­valg for vores kun­der – også hvis de hav­de mulig­hed for at væl­ge frit. Og ende­lig skal vi fort­sat være en attrak­tiv arbejds­plads, der kan til­træk­ke og fast­hol­de dyg­ti­ge medarbejdere.

Alt det­te – og mere til – er en del af vores nye strategi.

For at sik­re, at vi arbej­der syste­ma­tisk og ambi­tiøst med vores mål­sæt­nin­ger og omsæt­ter dem til kon­kret hand­ling, sæt­ter ESG ram­men for den nye strategi

Strategien er ble­vet til i tæt sam­ar­bej­de mel­lem med­ar­bej­de­re, ledel­se og besty­rel­se. Vi har også lyt­tet til både kom­mu­nen som ejer og myn­dig­hed samt vores kun­der. Ud af stra­te­gi­en har vi fore­lø­big opsat 22 stra­te­gi­ske pro­jek­ter, der skal omsæt­te stra­te­gi­en fra ord til hand­ling – og sik­re, at den bli­ver leven­de og mål­bar i hver­da­gen. Det arbej­de glæ­der vi os meget til at tage fat på.

Har du lyst til at læse vores nye stra­te­gi, fin­der du den via lin­ket herunder.